Kral Forum

Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) Uyeolj

Join the forum, it's quick and easy

Kral Forum

Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) Uyeolj

Kral Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

rel="publisher"

Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım)

uÄŸur
    uÄŸur
    Admin
    Admin

Karizma Puanı : 7113

Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) Empty Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım)

Mesaj tarafından uÄŸur Cuma Mayıs 07, 2010 6:38 pm

img]BU KONU YAMA DEĞİLDİR. TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR Harita yapımına başlamadan önce oyunu yüklediğiniz yere gelin ve içerisinde base klasörü oluşturun onun içerisinede map klasörü oluşturun (Bunu yapmazsanız haritayı kaydedemezsiniz... 1)Belgelerim\Euro Truck\config dosyasını açıyorsunuz. 2)Açtığınız dosyadan sırasıyla (uset r_fullscreen "1" yazmakta onu uset r_fullscreen "0" şekline getirin daha sonra konsolu açmak için uset g_console "o"yazmakta uset g_console "1") haline getirin ve kayıt edin 3)Oyunu açın oyun açıldığında 800x600 formatında görunecek bunu 1024x768 yaparsanız eski halini alır. 4)Harata yapmak için önce konsolu açalım konsolu(" ve é) harfi bulunan düğmedir. 5)Açılan konsola (edit yazarsanız yeni harita edit america yazarsanız oyunun kendi haritası gelir.) yazdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılır. [/img]

Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) Wol_errorBu resim kucultulmustur. Buraya tiklayarak orjinal boyutuna cevirebilirsiniz.
    Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) Mapos0

Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) 6)new map: yeni harita yapmanızı sağlar load map: yapmış olduğunuz haritayı açmanızı sağlar save map ile build map: haritayı kayıt etmenizi sağlar set defaults: bunu bilmiyorum run map: yapmış olduğunuz haritanın kayıt ettikten sonra oyuna dönüp oynasını sağlar quit: haritadan çıkmanızı sağlar help: yardım ama birşey yazmıyor settings: ayarlar Harita yapımında bulunan kısa yollar ) ETS yazı işleri müdürü için summery F1 = yardım Esc = iptal 1 = yol 2 = prefab 3 = buildins 4 = model 5 = misc parça E = yeni parça R = rote x y z P = parça mülk C = görünüm mod 3d S = yer başlatır D = sil F = bul H = yükseklik B = pulu seç N = boğum mülk M = hareket parça ==================================================== haritada birşey çizeceğimizde decamlı "E" düğmesini kullanacağız. Eğer haritada olmadığını düşündüğünüz yeri silmek içinde "D" düğmesini kullanacağız. "H" düğmesi birşeyi yüksekmek veya alçakmak için kullanılır. "M" düğmesi eklediğimiz bir parçayı başkabir yere taşımak için kullanacağız. "F" düğmesi gitmek isteğimiz şehre daha kolay gitmemizi sağlar. "C"düğmesi yapmış olduğunuz yeri ya da yerleri sanki oyundaymış gibi gösterir. burada sadece tön tuslarını ve klavyeyi kullanacaksınız birde burada iken "M" düğmesine bastığınızda sağ üst köşede oyunda haritayı gösteren bölüm gibi buradada haritayı gösterir. Yol Yapımı haritaya yol eklemek için önce "e" sonra "1" bastığınızda fare ile yol çizmeye başlarsınız. Haritaya yol çizerken yolun şekini, boyutunu, renklerini, korumalıkarını, kısaca bir yolda olması gerekenleri eklemek için şu tuşları kullanacağız "e">"1">"boşluk bırakma tuşu" bunu yaptığımızda aşağıdaki bölüm karşımıza gelecek buradan istediklerimizi ayarladıktan sonra "ok"basıp fare ile çizme başlıyabiliriz. road type: yol şekilleri yani tek şerit, çift şerit, üç şerit, gibi road shader: asfaltın renklerini yani normal yol, karlı yol, kumlu yol gibi center shader: bazı yolların ortası kırmızı seritle gösterilen noktanın rengini değiştirir

Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) Wol_errorBu resim kucultulmustur. Buraya tiklayarak orjinal boyutuna cevirebilirsiniz.
    Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) Adszkc4

Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) Adsz1ej6

road: şehir dışı yani yukarıdaki resimde görüldüğü gibi yollara kardırım koymaz
    city road: şehir içlerine kaldırım koyar. Yukarıdaki resimde görünür. Ama bunu seçtiğinizde en altda bulunan "sidewalk size" ile kaldırımın genişliğini onların üstünde bulunan "sidewalk" ile kaldırımın rengini daha doğrusu şeklini yapabilirsiniz. Yani kardırım eklemek için yapılması gerekenleri aşağıdaki resimde gösterdim.

Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) Roadedgepropertesml6

terrain: yol koymaz ama yol çizer gibi yolların yan tarafını çizer aşağıda görüldüğü gibi

Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) Adsz1uh1

show in ui map: yolların oyunda harita bölümünde görülmemesini sağlar hani oyunun kendi haritasında gizli yolların oyun haritasında görülmediği gibi
    no trafic: oyunda trafiğin olmasını istemeğindin yerlerde kullanılır.
    left:yolun sol tarafının yapıldığı bölüm
    riğht:yolun sağ tarafının yapıldığı bölüm

aşağıda bulunanlar yolun sağ ve sol tarfında da aynı işlemleri görür isimlerindende anlaşılacağı gibi

model: bu bölümde yollara lamba vs gibi şeyler koyulur.
    model offset: aşağıdaki resimde görünen lamba direklerinde ilk lamba yolun ortasında durması ikincisinin yolun kenarında durmasının sebebi bundandır.ilkinde model offset 0 ikincisinde ise 1000 dir.

Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) Adszwy9

railing: bu bölümde yollara bariyer vb şeyler koyulur.
    invert railng: aynı hizada bulunan bariyer vb birbirlerne bitisik olarak devam etmesini sağlar.
    railng offset: model offset yaptığının aynısını yapar.

terrain shader: yolların yan taraflarını değiştirir. yani yeşillik karlık vb. aşağıdaki resimde de gisterilmiştir.

quad count: bu bölüm yolun yan taraflarının yani terrain shader bölümünde anlattığım yerlerin uzunluğunu ayarlar. aşağıdaki resimdeki gibi

Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) Adszgo2

terrain profile: yolların yan taraflarının şeklini değiştirir. aşağıdaki resimde olduğu gibi

Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) Adszem8

vegetation: yolun yan taraflarında yani terrain shader anlattığım yerlere ağaçlar ekler. aşağıdaki resimdeki gibi.

Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) Adsz1zq6

yol tabelaları eklemek

yol yapma bölümünün en alt tarafında bulunan "edit sings" düğmesine bastığımızda karşımıza yollara tabela ekleme vb işlemler için önümüze aşağıdaki resim gelir.

Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) Sgnspropertesfh5

bu eklanı ilk açtığımızda karşımıza üsteki gibi gelir.

add: yeni digns açar aşağıdaki resimde olduğu gibi

Euro Truck Harita Yapımı (Resimli Anlatım) Sgnspropertes1ug0

remove: açmış olduğumuz singsi siler.
    model: yola eklemek istediğimiz tabelaları, bariyerleri, ve pttm oyununun kendi haritasında şehirlerin içinde bulunan arabaları eklendiği yerdir.
    left ve right: yolun sağ ve sol tarafına koyulmasını istediğimiz yöne koylur.

Forum Saati Paz Eyl. 22, 2024 9:21 pm